PAYlift - SP1 Top Mount VESA Adapter for MG Plates
Our Accessibility Arm is ideal for environments where access is difficult or wheelchair use is required. The Accessibility Arm for payment terminals reduces and improves height and reach distance for disabled customers and as well as offering easy operator adjustment when customers need assistance. It also provides privacy for PIN entry and contactless payments for those in wheelchairs
-
- Designed for environments where accessibility is essential, especially for wheelchair users
- Offers easy height adjustment to improve reach for disabled customers and ensures operator convenience
- Compatible with MultiGrip™ plates for seamless integration with the SpacePole range
- Features tilting (10°–70°) and 90° rotation for flexible positioning and optimal usability
- 5-year warranty
Available colour(s)
Product Enquiry
If you have any queries about the product, pricing, or purchasing options, please click the button below.
Product Specifications
| Colour Name | Black |
|---|---|
| Colour Type | Structured |
| Main material | Metal |
| Product Version | 1.0 |
| Base Type | Standard flange Footprint Ø97mm |
| Height adjustable? | Yes |
| Lock Type | ClickSafe |
| Swingarm length | 250 |
| Tilt angle range | 10°-70° |
| Unit Weight | 1.12 kg |
| Unit Depth | 190.8 mm |
| Unit Height | 228.7 mm |
| Unit Width | 120.5 mm |
| Units per Box | 1 |
| Box Weight | 1.92 kg |
| Box Depth | 375 mm |
| Box Height | 128 mm |
| Box Width | 141 mm |
| Warranty | 5 Years |
Installation Guide
| Name | Download | File type | |
|---|---|---|---|
|
|
MK15-0384_v.1.0 (PAYlift).pdf | 585 KB |
Features
-
Fixed and Mobile Payments mounting solutions
Benefits
-
Mount payment devices from ANY manufacturer
-
Wide range of more payments mounts - Wall, with height adjustment, payment paddle etc.
-
Ensuring they meet the unique needs of your business environment, whether it's a retail store, restaurant, or any other setting
-
Allows height adjustment of the payment device (towards the user)
-
Enhances ergonomic comfort, accommodating users of different heights and ensuring a more accessible and user-friendly transaction experience