mCase for Verifone e285 w. lanyard
mCase is a modular family of products including protective cases, clips and sleds and accessories that enables a range of payment devices to attach to another mobile device, such as a mobile computer, phone or tablet, either directly by attaching to the device itself or by the way of a protective case
-
- Compatible with Verifone e285 payment device
- Modular design enables attachment to mobile devices or use with lanyard
- Lightweight design for comfortable mobility
- 2-year warranty
Available colour(s)
Product Enquiry
If you have any queries about the product, pricing, or purchasing options, please click the button below.
Product Specifications
| Colour Name | Black |
|---|---|
| Colour Type | Structured |
| Device Brand | Verifone |
| Compatible device name | E285 |
| Main material | Plastic |
| Product Version | 1.1 |
| Unit Weight | 0.04 kg |
| Unit Depth | 777.7 mm |
| Unit Height | 27.4 mm |
| Unit Width | 72.1 mm |
| Units per Box | 1 |
| Box Weight | 0.13 kg |
| Box Depth | 193 mm |
| Box Height | 63 mm |
| Box Width | 126 mm |
| Warranty | 2 Years |
Installation Guide
| Name | Download | File type | |
|---|---|---|---|
|
|
MK15-0349-A4-2sides (mCase).pdf | 753 KB |
Features
-
Fixed and Mobile Payments mounting solutions
Benefits
-
Mount payment devices from ANY manufacturer