SpacePole MultiClip™ for Ingenico Lane series, Desk/1500, Desk/1600 and AXIUM RX5000
SPMCL001-02
SpacePole MultiClip addresses a key problem for retailers who may be put off upgrading their payment terminals due to investment concerns and perceived complications when changing device or introducing any new types of mount of payment terminal stands. Designed in association with Ingenico, this next generation card machine stand provides a simple click-in-place card terminal mounting solution for Ingenico’s existing and future Lane series payment terminals as well as selected Desk series
MultiClip is currently compatible with the following Ingenico payment terminals:
- Lane/3000 with camera module
- Lane/3000
- Lane/3600
- Lane/5000
- Lane/7000
- Lane/8000
- Desk/1500
- Desk/1600
- Desk/1700
- AXIUM RX5000
MultiClip is fully compatible with our existing SpacePole payment mounting options:
- DuraTilt
- Stack (direct integration with MultiClip so retrofitting not possible)
Security
SpacePole Pushlock compatible
-
- Designed for any UPM Ingenico payment device
- Protect your investment by simply swapping one UPM terminal with another
- Easy installation of the PushLock
- 2-year warranty
Available colour(s)
Product Enquiry
If you have any queries about the product, pricing, or purchasing options, please click the button below.
Product Specifications
| Colour Name | Black |
|---|---|
| Colour Type | Structured |
| Device Brand | Ingenico |
| Compatible device name | AXIUM RX5000 , Desk/1500 , Desk/1600 , Lane/3000 , Lane/3000 (With Camera Module) , Lane/5000 , Lane/7000 , Lane/8000 , Lane/3600 , Desk/1700 , RX9000 , Lane/3600 |
| Main material | Plastic |
| Product Version | 1.1 |
| Lock Type | Pushlock |
| Unit Weight | 0.01 kg |
| Unit Depth | 66.2 mm |
| Unit Height | 15 mm |
| Unit Width | 53.5 mm |
| Units per Box | 1 |
| Box Weight | 0.1 kg |
| Box Depth | 193 mm |
| Box Height | 63 mm |
| Box Width | 126 mm |
| Warranty | 2 Years |
Installation Guide
| Name | Download | File type | |
|---|---|---|---|
|
|
MK15-0240-A5-2Sides vers.1.1 (SpacePole MultiClip Installation Guide).pdf | 829 KB |
Features
-
Fixed and Mobile Payments mounting solutions
Benefits
-
Mount devices from ANY manufacturer
-
MultiGrip plates are compatible with DuraTilt, or SpacePole Stack
-
Mount any new or existing payment device